Авторизация
Авторизируйтесь
X
  • Email *
  • Пароль *
или зарегистрируйтесь
Важно
Координационный центр патриотических сил Новый Мариуполь
ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО УКРАИНЫ
Свежие новости
Просмотреть все свежие новости
06.07.2018 17:38

НАБУ довело, що "каста недоторканних" вже не є недоторканною — Артем Ситник

Артем Ситник, керівник Національного антикорупційного бюро України, для багатьох є людиною, яка вселяє надію у боротьбу з корупцією. Його відомство не боїться проводити розслідування навіть щодо «великої риби». В інтерв’ю він говорить про успіхи і ризики своєї роботи.

— Корупція вважається найбільшим злом в Україні. Що саме робить Ваше відомство для боротьби з нею, і чим відрізняється НАБУ від попередніх спроб подолання корупції в країні?

— Після Майдану боротьба з корупцією була однією з головних вимог громадянського суспільства та наших міжнародних партнерів. З цією метою 16 квітня 2015 р. було створено Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), а його діяльність була запроваджена у рекордно короткий термін, що дозволило розпочати перші розслідування вже через вісім місяців.

Наші повноваження чітко врегульовані Кримінальним процесуальним Кодексом: ми розслідуємо так звану політичну корупцію, тобто корупційні правопорушення, які вчиняються найвищими посадовцями (наприклад, міністрами, депутатами, керівниками державних підприємств, суддями), а також завдали державі збитків у розмірі не менше 800 000 грн (25.000 євро). Тільки за три роки ми вже розслідували 140 кримінальних проваджень відносно 220 службових осіб. Станом на сьогодні здійснюємо більше 600 розслідувань.

Від інших правоохоронних органів нас відрізняє незалежність, сприйняття нас суспільством, а також міжнародна та громадська підтримка НАБУ. Вимоги щодо працевлаштування є прозорими, але й високими, що дозволяє на конкурсній основі відібрати для боротьби з корупцією надійних, незаплямованих, високо мотивованих фахівців. Із 700 посад вакатними є лише 50.

— Ви співпрацюєте як з громадянським суспільством, так і з державними установами. Який був досвід вашої співпраці дотепер?

— Ми співпрацюємо з громадськими організаціями на різних рівнях, наприклад, у рамках процедури відбору співробітників, але також і під час розслідувань.

Функціонує Рада громадського контролю НАБУ, що складається з 15 осіб, які обираються з числа громадських активістів антикорупційної ініціативи. Під час співбесіди з кандидатами представники Ради можуть ставити їм запитання, наприклад, стосовно джерел їхніх доходів, і разом із іншими членами Комісії висловлювати поради щодо відповідності кандидатів на посади. Громадські організації часто дають нам підказки, які потім ведуть до відкриття проваджень.

На регулярних зустрічах із антикорупційними активістами ми обмінюємося думками і спільно шукаємо рішення, як нам більш ефективно боротися з корупцією. Завдяки щільній співпраці НАБУ, українського громадянського суспільства і міжнародних партнерів парламент затвердив створення Вищого антикорупційного суду. Цей суд має розглядати провадження, які розслідує НАБУ. Що стосується співпраці з державними установами, то ми з деякими уклали меморандуми про співробітництво, в яким передбачено обмін даними та інші заходи, вжиття яких допомагає разом краще протидіяти корупції.

— Що Ви вважаєте найбільшим своїм успіхом, як очільника НАБУ?

Важко визначити якийсь окремий момент. Той факт, що Бюро досі ще існує — вже є успіхом. Це вказує на те, що запроваджені в Україні реформи є ефективними. Вперше за 27 років незалежності були проведені розслідування щодо найвищих посадовців, таких як, наприклад, керівник Державної фіскальної служби, керівник Центральної виборчої комісії, депутати, заступники міністра і керівники державних підприємств. НАБУ довело, що так звана «каста недоторканних» більше не є такою вже й недоторканною. Було розпочато багато гучних проваджень, було викрито та зупинено багато корупційних схем, які щорічно завдавали державі мільярдної шкоди. Тепер багато залежатиме від Вищого антикорупційного суду. Детективи НАБУ і українське суспільство сподіваються на справедливість.

— Одна з заявлених цілей Вашого органу є повернення в державну казну виведених корупційним шляхом коштів. Наскільки вам це вдавалось дотепер, і що відбувається з поверненими коштами?

За два роки НАБУ змогло повернути державі 253 мільйони гривень (8,2 млн євро) і запобігти виведенню ще двох мільярдів гривень (64 млн євро). Більше 670 мільйонів гривень (21 млн євро) знаходяться зараз під арештом. Якщо обвинувачені у поточних справах, які розслідує НАБУ, будуть визнані винними, то щонайменше подальших 400 мільйонів гривень (13 млн євро), а також багато нерухомості буде повернено державі.

— На вашу установу вчиняється величезний тиск, в тому числі й тому, що ви не боїтесь проводити розслідування відносно впливових посадовців. Наскільки важко Вам і вашим детективам працюється «в полі»? Чи заважають Вам працювати, а якщо так, то як саме?

— Перші перешкоди, на які ми наштовхнулися, мали місце під час скерування справ до суду. З цього моменту політична еліта зрозуміла, що ми дійсно виконуємо своє завдання з переслідування та запобігання корупції. Ми постійно стикаємося з цілеспрямовано викривленою інформацією про нашу діяльність, а також із блокуванням законодавчих ініціатив, необхідних для ефективної боротьби з корупцією. Також були прийняті закони, які звузили нашу підслідність та ускладнили проведення слідчих дій. Влітку 2016 року двоє наших співробітників, які проводили негласні слідчі дії, були викриті та викрадені Генеральною прокуратурою. Їх насильно утримували, завдаючи фізичного і психічного тиску. Це тільки один із прикладів, але такі випадки, на жаль, знов і знов трапляються. Але допоки ми маємо громадську та міжнародну підтримку, ми будемо продовжувати свою роботу, розслідувати та направляти обвинувальні акти в суди. Більш складною є ситуація з законодавчими ініціативами. Так, вже протягом двох років у черзі знаходиться законопроект, який би дозволив нам самостійне отримання даних із каналів зв’язку (на даний час НАБУ змушене для цього звертатись до Служби безпеки України, яка часто саботує роботу НАБУ — редакція). Інші ж законопроекти навпаки вносяться на розгляд дуже швидко. Так, у кінці того року до розгляду Ради був внесений один законопроект, який спрощував відсторонення від посади Директора НАБУ.

— Нещодавно прийнято Закон про створення Антикорупційного суду. В чому полягає важливість цього судового органу. Коли почнеться його робота, та які надії Ви покладаєте на цей суд?

— Ухвалення Верховною Радою України Закону «Про Вищий антикорупційний суд» — важливий крок на шляху створення незалежної судової антикорупційної інституції. Цей суд зможе поставити крапку у розслідуваннях НАЬУ та стане завершальним етапом антикорупційної та судової реформ в Україні.

Процес створення цієї інституції не буде легким. Однак досвід запуску роботи НАБУ довів, що створити інституцію, яка буде функціонувати, реально за один рік.

Важливо, щоб громадянське суспільство та міжнародні партнери і надалі тримали у фокусі цю тему. Інакше є ризик отримати суд, який матиме ті самі недоліки, які зараз існують в судах першої інстанції.

— Як міжнародна спільнота може підтримати Вас у Вашій роботі?

— Роль міжнародної спільноти є вкрай важливою для НАБУ та України. Завдяки в тому числі наполегливій позиції наших міжнародних партнерів ухвалено закон про створення Антикорупційного суду, відхилено законопроект про спрощення процедури звільнення Директора Бюро та керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Ми вдячні за цю підтримку та сподіваємось, що і надалі спільними зусиллями ми зможемо подолати корупцію в Україні.

— Регулярно з’являються докази корумпованості парламентарів, які отримують різного роду винагороду за певне депутатське голосування. Але досі Ви не вживали заходів щодо певної кількості депутатів Верховної Ради. Чи немає тут ознак вибіркового правосуддя?

— НАБУ не займається вибірковим правосуддям. Ми діємо виключно в рамках чинного законодавства. Ні в мене, ні в детективів немає списку осіб, за яких треба «взятись» в першу чергу, а за яких — у другу. Є ознаки злочину — детективи його розслідують.

Нам вдалось підібрати таку команду, яка виконує свою роботу не зважаючи увагу на посади підозрюваних. Чи то міністр, депутат або голова Національного банку України — детективи самостійно викликають їх на допити та ведуть слідство.

— Як успішний приклад боротьби з корупцією на пострадянському просторі часто виокремлюють Грузію, адже там за невеликий проміжок часу рівень корупції помітно знизився. Що корисного Ви бачите з грузинського прикладу або можливо вже перейняли в чомусь досвід?

— Мій перший заступник родом із Грузії. Він відповідає за роботу детективів та аналітиків. В нас, як і в Грузії, команда молодих, високо мотивованих професіоналів, які готові працювати понаднормово, щоб змінити країну. За це я їм дуже вдячний.

НАБУ постійно переймає кращі світові практики розслідування корупційних злочинів. При цьому ми беремо за приклад не лише досвід Грузії, але й таких країн як США, Великобританія, Польща або Румунія.

— Не тільки Ваша установа, але й Ви особисто часто перебуваєте під тиском, багато хто зі старої системи хотіли б позбутись Вас ще краще вчора, ніж сьогодні. Що станеться з Бюро та боротьбою з корупцією в Україні, якщо Вас завтра відсторонити від роботи?

— Моя найбільша мета — зробити все, щоб робота Бюро і без мене так само продовжувалась. Особисто я не боюся жодних погроз. До них швидко звикаєш. Моя команда, з якою ми докладаємо максимальних зусиль для подолання корупції в Україні, допомагає мені протистояти цьому тиску.

Джерело: 

„Das NABU hat bewie­sen, dass die ‚Kaste der Unan­tast­ba­ren‘ nicht mehr unan­tast­bar ist”

Матеріали для ЗМІ Необхідна інформація та лінки для поширення на Ваших ресурсах

Контактний email: 

press.nabu@gmail.com

Інша інформація: 

https://nabu.gov.ua/kontakty-dlya-zmi

Національне антикорупційне бюро

Количество комментариев 0

Для добавления комментария пожалуйста авторизируйтесь или зарегистрируйтесь.

Смотри также другие новости из раздела События События в Украине
Сегодня 14:53 СБУ блокувала канал збуту в Україні зброї та боєприпасів, організований прихильниками міжнародної терористичної організації «Ісламська держава»
Сегодня 14:51 На Миколаївщині за матеріалами СБУ засуджено наркодилера
17.11.2018 10:53 В Одесі СБУ викрила на хабарах оперуповноваженого поліції
16.11.2018 17:53 На Дніпропетровщині СБУ блокувала протиправну схему виробництва неякісної металопродукції для інфраструктурних об’єктів (відео)
16.11.2018 17:51 У Києві СБУ припинила діяльність наркоугруповання
16.11.2018 16:53 На Черкащині СБУ блокувала виготовлення підроблених документів для можливості набуття іноземного громадянства
16.11.2018 16:51 У Херсоні СБУ викрила на хабарі керівника обласного управління державної архітектурно-будівельної інспекції
16.11.2018 16:49 На Луганщині СБУ блокувала контрабанду зброї із району проведення ООС до країни-агресора
16.11.2018 15:53 СБУ викрила спецслужби РФ на замовленні низки терактів проти херсонських громадських активістів
16.11.2018 11:53 На Черкащині СБУ припинила діяльність наркоугруповання
15.11.2018 16:53 СБУ затримала учасників організованого угруповання причетних до низки розбійних нападів на комерційні структури (відео)
15.11.2018 15:53 У Житомирі СБУ затримала військових-контрактників на збуті вибухівки
15.11.2018 12:53 Контрабанді – СТОП! В Одесі СБУ блокувала контрабанду підакцизних товарів до України
15.11.2018 12:38 НАБУ встановило осіб зафіксованих на відеозаписі з камер Синагоги м.Києва
15.11.2018 11:38 До уваги кандидатів на посади детективів, які з поважних причин не з’явилися на тестування General skills
14.11.2018 13:53 На Сумщині СБУ блокувала контрабанду товарів, організовану громадянином РФ (відео)
14.11.2018 13:51 На Запоріжжі СБУ викрила на вимаганні організоване угруповання з діючих та колишніх поліцейських
14.11.2018 11:53 СБУ посилює захист інформаційно-телекомунікаційних систем органів місцевого самоврядування
13.11.2018 16:53 СБУ викрила вітчизняних фахівців оборонно-промислового комплексу на незаконному ремонті військової техніки за кордоном
13.11.2018 16:38 Обвинувальний акт стосовно судді Господарського суду Сумської області скеровано до суду
13.11.2018 14:53 У Полтаві за матеріалами СБУ торгівцю зброєю оголошено про підозру
13.11.2018 11:53 На Донеччині до десяти рокі позбавлення волі засуджено бойовика терористичної організації «ДНР»
12.11.2018 17:53 Співробітники СБУ блокували канал незаконного переправлення нелегалів до ЄС
12.11.2018 16:53 У Херсоні Академія СБУ провела благодійний захід на честь загиблих Героїв
Смотри другие свежие новости:
Сегодня 15:58 Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час брифінгу у понеділок назвав ключові питання поточного пленарного тижня
Сегодня 14:58 Брифінг Голови Верховної Ради України Андрія Парубія за результатами Погоджувальної ради (відео)
Сегодня 14:53 СБУ блокувала канал збуту в Україні зброї та боєприпасів, організований прихильниками міжнародної терористичної організації «Ісламська держава»
Сегодня 14:51 На Миколаївщині за матеріалами СБУ засуджено наркодилера
Сегодня 11:58 Голова Верховної Ради України Андрій Парубій нагадав, що цього тижня Україна і весь вільний світ вшановує пам'ять мільйонів українців, знищених сталінським кривавим режимом через Голодомор – геноцид українського народу
Сегодня 11:56 Голова Верховної Ради України Андрій Парубій відкрив засідання Погоджувальної ради (відео)
Сегодня 11:54 Голова Верховної Ради України Андрій Парубій повідомив, що 27-29 листопада у Стамбулі відбудеться Синод Вселенського Патріархату, який затвердить текст Томосу для Православної Церкви в Україні
Сегодня 11:52 "Парламентарі за глобальні дії" нагородили Олега Сенцова за захист демократії
Сегодня 10:58 16-17 листопада у Києві пройшов ювілейний 40-ий щорічний форум транснаціональної мережі членів парламентів "Парламентарі за глобальні дії" (Parliamentarians for Global Action, PGA) та 10-та Консультативна Асамблея Парламентарів за Міжнародний кримінальний суд та верховенство права
Вчера 23:58 Ірина Геращенко взяла участь у дискусії «Жінки, мир, безпека» в рамках сесії ПА НАТО
Вчера 23:56 Ірина Геращенко: «Ми повинні разом із країнами НАТО оперативно оцінювати гібридні загрози з боку РФ в Україні і світі та давати їм відсіч»
Вчера 13:58 Ірина Геращенко: "Ми закликаємо Канаду посилити санкційний тиск на РФ через проведення Кремлем псевдовиборів на окупованому Донбасі та блокування процесу звільнення заручників і політв’язнів Кремля"
Вчера 13:56 Ірина Геращенко подякувала українській діаспорі за відновлення у світі історичної пам’яті трагедії Голодомору Українського народу
Вчера 07:58 Комітет з питань охорони здоров’я провів виїзне засідання у Харкові
Вчера 05:58 Голова Верховної Ради України Андрій Парубій привітав працівників сільського господарства з професійним святом
17.11.2018 22:58 Ірина Геращенко: Факти про усі загрози РФ в Україні мають бути зафіксовані в резолюціях НАТО
17.11.2018 10:53 В Одесі СБУ викрила на хабарах оперуповноваженого поліції
16.11.2018 19:58 У Комітеті з питань запобігання і протидії корупції відбувся круглий стіл на тему: «Військово-лікарська експертиза: корупційні ризики та бюрократичні перепони»
16.11.2018 17:58 У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України
16.11.2018 17:53 На Дніпропетровщині СБУ блокувала протиправну схему виробництва неякісної металопродукції для інфраструктурних об’єктів (відео)
16.11.2018 17:51 У Києві СБУ припинила діяльність наркоугруповання
16.11.2018 16:58 Звернення Голови Верховної Ради України Андрія Парубія до учасників Форуму транснаціональної мережі членів парламентів "Парламентарі за глобальні дії"
16.11.2018 16:53 На Черкащині СБУ блокувала виготовлення підроблених документів для можливості набуття іноземного громадянства
16.11.2018 16:51 У Херсоні СБУ викрила на хабарі керівника обласного управління державної архітектурно-будівельної інспекції
16.11.2018 16:49 На Луганщині СБУ блокувала контрабанду зброї із району проведення ООС до країни-агресора
16.11.2018 15:53 СБУ викрила спецслужби РФ на замовленні низки терактів проти херсонських громадських активістів
16.11.2018 14:58 Огляд головних тем «Голосу України» від 16 листопада
16.11.2018 11:58 Комітет підтримав подання Полтавської обласної ради щодо перейменування села Мокріївка Миргородського району Полтавської області на село Мокрії
16.11.2018 11:53 На Черкащині СБУ припинила діяльність наркоугруповання
16.11.2018 10:58 У Верховній Раді України проходить Форум транснаціональної мережі членів парламентів "Парламентарі за глобальні дії" (відео)
16.11.2018 10:56 У Верховній Раді відбудеться засідання до 85-х роковин Голодомору та виставка архівних документів про події 1932-1933 років в Україні
16.11.2018 10:54 Ірина Геращенко взяла участь в акції «Порожні стільці» на підтримку українських заручників та політичних в’язнів Кремля
15.11.2018 17:58 Перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Сергій Каплін провів зустріч з представниками місії Світового банку в Україні щодо реформування системи пенсійного забезпечення
15.11.2018 17:56 Члени Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення взяли участь у міжнародній конференції на тему: "Виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам в Україні: як реалізувати конституційне право на пенсії?"
15.11.2018 16:53 СБУ затримала учасників організованого угруповання причетних до низки розбійних нападів на комерційні структури (відео)
15.11.2018 15:58 Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування підтримав подання Івано-Франківської обласної ради щодо присвоєння населеному пункту Майданської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області найменування - село Ценжів
15.11.2018 15:56 16-17 листопада відбудеться 40 форум транснаціональної мережі членів парламентів "Парламентарі за глобальні дії" та 10 Консультативна Асамблея парламентарів за МКС і верховенство права
15.11.2018 15:53 У Житомирі СБУ затримала військових-контрактників на збуті вибухівки
15.11.2018 14:58 Відбулося засідання Тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів
15.11.2018 12:53 Контрабанді – СТОП! В Одесі СБУ блокувала контрабанду підакцизних товарів до України