Авторизация
Авторизируйтесь
X
  • Email *
  • Пароль *
или зарегистрируйтесь
Важно
Координационный центр патриотических сил Новый Мариуполь
ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО УКРАИНЫ
Свежие новости
Просмотреть все свежие новости
06.07.2018 17:38

НАБУ довело, що "каста недоторканних" вже не є недоторканною — Артем Ситник

Артем Ситник, керівник Національного антикорупційного бюро України, для багатьох є людиною, яка вселяє надію у боротьбу з корупцією. Його відомство не боїться проводити розслідування навіть щодо «великої риби». В інтерв’ю він говорить про успіхи і ризики своєї роботи.

— Корупція вважається найбільшим злом в Україні. Що саме робить Ваше відомство для боротьби з нею, і чим відрізняється НАБУ від попередніх спроб подолання корупції в країні?

— Після Майдану боротьба з корупцією була однією з головних вимог громадянського суспільства та наших міжнародних партнерів. З цією метою 16 квітня 2015 р. було створено Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), а його діяльність була запроваджена у рекордно короткий термін, що дозволило розпочати перші розслідування вже через вісім місяців.

Наші повноваження чітко врегульовані Кримінальним процесуальним Кодексом: ми розслідуємо так звану політичну корупцію, тобто корупційні правопорушення, які вчиняються найвищими посадовцями (наприклад, міністрами, депутатами, керівниками державних підприємств, суддями), а також завдали державі збитків у розмірі не менше 800 000 грн (25.000 євро). Тільки за три роки ми вже розслідували 140 кримінальних проваджень відносно 220 службових осіб. Станом на сьогодні здійснюємо більше 600 розслідувань.

Від інших правоохоронних органів нас відрізняє незалежність, сприйняття нас суспільством, а також міжнародна та громадська підтримка НАБУ. Вимоги щодо працевлаштування є прозорими, але й високими, що дозволяє на конкурсній основі відібрати для боротьби з корупцією надійних, незаплямованих, високо мотивованих фахівців. Із 700 посад вакатними є лише 50.

— Ви співпрацюєте як з громадянським суспільством, так і з державними установами. Який був досвід вашої співпраці дотепер?

— Ми співпрацюємо з громадськими організаціями на різних рівнях, наприклад, у рамках процедури відбору співробітників, але також і під час розслідувань.

Функціонує Рада громадського контролю НАБУ, що складається з 15 осіб, які обираються з числа громадських активістів антикорупційної ініціативи. Під час співбесіди з кандидатами представники Ради можуть ставити їм запитання, наприклад, стосовно джерел їхніх доходів, і разом із іншими членами Комісії висловлювати поради щодо відповідності кандидатів на посади. Громадські організації часто дають нам підказки, які потім ведуть до відкриття проваджень.

На регулярних зустрічах із антикорупційними активістами ми обмінюємося думками і спільно шукаємо рішення, як нам більш ефективно боротися з корупцією. Завдяки щільній співпраці НАБУ, українського громадянського суспільства і міжнародних партнерів парламент затвердив створення Вищого антикорупційного суду. Цей суд має розглядати провадження, які розслідує НАБУ. Що стосується співпраці з державними установами, то ми з деякими уклали меморандуми про співробітництво, в яким передбачено обмін даними та інші заходи, вжиття яких допомагає разом краще протидіяти корупції.

— Що Ви вважаєте найбільшим своїм успіхом, як очільника НАБУ?

Важко визначити якийсь окремий момент. Той факт, що Бюро досі ще існує — вже є успіхом. Це вказує на те, що запроваджені в Україні реформи є ефективними. Вперше за 27 років незалежності були проведені розслідування щодо найвищих посадовців, таких як, наприклад, керівник Державної фіскальної служби, керівник Центральної виборчої комісії, депутати, заступники міністра і керівники державних підприємств. НАБУ довело, що так звана «каста недоторканних» більше не є такою вже й недоторканною. Було розпочато багато гучних проваджень, було викрито та зупинено багато корупційних схем, які щорічно завдавали державі мільярдної шкоди. Тепер багато залежатиме від Вищого антикорупційного суду. Детективи НАБУ і українське суспільство сподіваються на справедливість.

— Одна з заявлених цілей Вашого органу є повернення в державну казну виведених корупційним шляхом коштів. Наскільки вам це вдавалось дотепер, і що відбувається з поверненими коштами?

За два роки НАБУ змогло повернути державі 253 мільйони гривень (8,2 млн євро) і запобігти виведенню ще двох мільярдів гривень (64 млн євро). Більше 670 мільйонів гривень (21 млн євро) знаходяться зараз під арештом. Якщо обвинувачені у поточних справах, які розслідує НАБУ, будуть визнані винними, то щонайменше подальших 400 мільйонів гривень (13 млн євро), а також багато нерухомості буде повернено державі.

— На вашу установу вчиняється величезний тиск, в тому числі й тому, що ви не боїтесь проводити розслідування відносно впливових посадовців. Наскільки важко Вам і вашим детективам працюється «в полі»? Чи заважають Вам працювати, а якщо так, то як саме?

— Перші перешкоди, на які ми наштовхнулися, мали місце під час скерування справ до суду. З цього моменту політична еліта зрозуміла, що ми дійсно виконуємо своє завдання з переслідування та запобігання корупції. Ми постійно стикаємося з цілеспрямовано викривленою інформацією про нашу діяльність, а також із блокуванням законодавчих ініціатив, необхідних для ефективної боротьби з корупцією. Також були прийняті закони, які звузили нашу підслідність та ускладнили проведення слідчих дій. Влітку 2016 року двоє наших співробітників, які проводили негласні слідчі дії, були викриті та викрадені Генеральною прокуратурою. Їх насильно утримували, завдаючи фізичного і психічного тиску. Це тільки один із прикладів, але такі випадки, на жаль, знов і знов трапляються. Але допоки ми маємо громадську та міжнародну підтримку, ми будемо продовжувати свою роботу, розслідувати та направляти обвинувальні акти в суди. Більш складною є ситуація з законодавчими ініціативами. Так, вже протягом двох років у черзі знаходиться законопроект, який би дозволив нам самостійне отримання даних із каналів зв’язку (на даний час НАБУ змушене для цього звертатись до Служби безпеки України, яка часто саботує роботу НАБУ — редакція). Інші ж законопроекти навпаки вносяться на розгляд дуже швидко. Так, у кінці того року до розгляду Ради був внесений один законопроект, який спрощував відсторонення від посади Директора НАБУ.

— Нещодавно прийнято Закон про створення Антикорупційного суду. В чому полягає важливість цього судового органу. Коли почнеться його робота, та які надії Ви покладаєте на цей суд?

— Ухвалення Верховною Радою України Закону «Про Вищий антикорупційний суд» — важливий крок на шляху створення незалежної судової антикорупційної інституції. Цей суд зможе поставити крапку у розслідуваннях НАЬУ та стане завершальним етапом антикорупційної та судової реформ в Україні.

Процес створення цієї інституції не буде легким. Однак досвід запуску роботи НАБУ довів, що створити інституцію, яка буде функціонувати, реально за один рік.

Важливо, щоб громадянське суспільство та міжнародні партнери і надалі тримали у фокусі цю тему. Інакше є ризик отримати суд, який матиме ті самі недоліки, які зараз існують в судах першої інстанції.

— Як міжнародна спільнота може підтримати Вас у Вашій роботі?

— Роль міжнародної спільноти є вкрай важливою для НАБУ та України. Завдяки в тому числі наполегливій позиції наших міжнародних партнерів ухвалено закон про створення Антикорупційного суду, відхилено законопроект про спрощення процедури звільнення Директора Бюро та керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Ми вдячні за цю підтримку та сподіваємось, що і надалі спільними зусиллями ми зможемо подолати корупцію в Україні.

— Регулярно з’являються докази корумпованості парламентарів, які отримують різного роду винагороду за певне депутатське голосування. Але досі Ви не вживали заходів щодо певної кількості депутатів Верховної Ради. Чи немає тут ознак вибіркового правосуддя?

— НАБУ не займається вибірковим правосуддям. Ми діємо виключно в рамках чинного законодавства. Ні в мене, ні в детективів немає списку осіб, за яких треба «взятись» в першу чергу, а за яких — у другу. Є ознаки злочину — детективи його розслідують.

Нам вдалось підібрати таку команду, яка виконує свою роботу не зважаючи увагу на посади підозрюваних. Чи то міністр, депутат або голова Національного банку України — детективи самостійно викликають їх на допити та ведуть слідство.

— Як успішний приклад боротьби з корупцією на пострадянському просторі часто виокремлюють Грузію, адже там за невеликий проміжок часу рівень корупції помітно знизився. Що корисного Ви бачите з грузинського прикладу або можливо вже перейняли в чомусь досвід?

— Мій перший заступник родом із Грузії. Він відповідає за роботу детективів та аналітиків. В нас, як і в Грузії, команда молодих, високо мотивованих професіоналів, які готові працювати понаднормово, щоб змінити країну. За це я їм дуже вдячний.

НАБУ постійно переймає кращі світові практики розслідування корупційних злочинів. При цьому ми беремо за приклад не лише досвід Грузії, але й таких країн як США, Великобританія, Польща або Румунія.

— Не тільки Ваша установа, але й Ви особисто часто перебуваєте під тиском, багато хто зі старої системи хотіли б позбутись Вас ще краще вчора, ніж сьогодні. Що станеться з Бюро та боротьбою з корупцією в Україні, якщо Вас завтра відсторонити від роботи?

— Моя найбільша мета — зробити все, щоб робота Бюро і без мене так само продовжувалась. Особисто я не боюся жодних погроз. До них швидко звикаєш. Моя команда, з якою ми докладаємо максимальних зусиль для подолання корупції в Україні, допомагає мені протистояти цьому тиску.

Джерело: 

„Das NABU hat bewie­sen, dass die ‚Kaste der Unan­tast­ba­ren‘ nicht mehr unan­tast­bar ist”

Матеріали для ЗМІ Необхідна інформація та лінки для поширення на Ваших ресурсах

Контактний email: 

press.nabu@gmail.com

Інша інформація: 

https://nabu.gov.ua/kontakty-dlya-zmi

Національне антикорупційне бюро

Количество комментариев 0

Для добавления комментария пожалуйста авторизируйтесь или зарегистрируйтесь.

Смотри также другие новости из раздела События События в Украине
Сегодня 08:53 СБУ розпочато перевірку дій посадових осіб ПАТ "ДніпроАЗОТ"
Вчера 19:53 На Миколаївщині СБУ викрила на хабарі радника голови райдержадміністрації
Вчера 15:38 Директор НАБУ скерував заперечення на висновок КДКП стосовно Назара Холодницького
Вчера 11:53 На Одещині СБУ затримала на хабарі керівника райвідділу поліції
Вчера 10:38 226 осіб НАБУ і САП обвинувачують у топ-корупції— підсумки роботи за червень
18.07.2018 17:53 СБУ блокувала протиправне ввезення в Україну деталей до авіаційного транспорту
18.07.2018 17:38 Справа закупівлі дизпалива «Укрзалізницею»: п'ятьом особам повідомлено про підозру
18.07.2018 08:53 У міжнародному аеропорту «Бориспіль» СБУ затримала пособника терористів
17.07.2018 18:38 Заява щодо проникнення тітушок до будівлі НАБУ
17.07.2018 17:53 У міжнародному аеропорту «Бориспіль» СБУ затримала пособника терористів
17.07.2018 17:51 На Житомирщині за матеріалами СБУ до п’яти років ув’язнення засуджено викритого на хабарі слідчого поліції
17.07.2018 16:53 Оголошено про підозру працівнику кримінальної поліції, викритому СБУ у Києві на збуті наркотиків
17.07.2018 15:53 Контрабанді – СТОП! На Одещині СБУ блокувала контрабанду цигарок з Придністров’я
17.07.2018 15:51 На Луганщині колишній бранець терористів надав СБУ свідчення про знущання в катівнях так званої «ЛНР» (відео)
17.07.2018 11:53 На Дніпропетровщині СБУ блокувала незаконний збут зброї
17.07.2018 09:38 Апеляційний суд залишив без змін рішення про арешт майна аеропорту «Одеса»
16.07.2018 15:53 На Харківщині СБУ блокувала контрабанду культурних цінностей до Росії (відео)
16.07.2018 14:53 На Харківщині СБУ блокувала контрабанду стероїдів
16.07.2018 10:53 На Луганщині за матеріалами СБУ засуджено інформатора терористів
14.07.2018 15:53 СБУ припинила діяльність групи торговців зброєю
14.07.2018 11:53 СБУ викрила на хабарах посадовця Одеської митниці
13.07.2018 20:38 «Справа рюкзаків»: НАБУ оскаржило постанову прокурора САП про закриття справи стосовно двох підозрюваних
13.07.2018 19:53 У Києві СБУ викрила на хабарі керівника держпідприємства зі сфери Міністерства регіонального розвитку
13.07.2018 16:53 СБУ виявила схованку з боєприпасами в районі проведення операції Об’єднаних сил
Смотри другие свежие новости:
Сегодня 12:58 Підготовлено до друку друге видання Науково-практичного коментаря Закону України «Про державну службу»
Сегодня 11:58 Комітет з питань економічної політики протягом восьмої сесії провів 10 засідань, на яких розглянуто 27 питань, з низ 18 законопроектів
Сегодня 11:56 Анонс головних тем «Голосу України»
Сегодня 08:53 СБУ розпочато перевірку дій посадових осіб ПАТ "ДніпроАЗОТ"
Вчера 19:53 На Миколаївщині СБУ викрила на хабарі радника голови райдержадміністрації
Вчера 15:38 Директор НАБУ скерував заперечення на висновок КДКП стосовно Назара Холодницького
Вчера 11:58 Анонс головних тем «Голосу України»
Вчера 11:53 На Одещині СБУ затримала на хабарі керівника райвідділу поліції
Вчера 10:58 Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко провела зустріч з представником Міністра оборони США з питань України, Росії та Євразії Лорою Купер
Вчера 10:38 226 осіб НАБУ і САП обвинувачують у топ-корупції— підсумки роботи за червень
18.07.2018 17:53 СБУ блокувала протиправне ввезення в Україну деталей до авіаційного транспорту
18.07.2018 17:38 Справа закупівлі дизпалива «Укрзалізницею»: п'ятьом особам повідомлено про підозру
18.07.2018 16:58 Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко взяла участь у круглому столі з питань релігійних свобод та провела зустріч з Послом Семом Браунбеком
18.07.2018 11:58 Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко провела зустрічі з членами Комітету закордонних справ Палати представників Конгресу США
18.07.2018 11:56 Про звернення громадян до Верховної Ради України у січні - червні 2018 року
18.07.2018 10:58 Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики спорту та туризму провів слухання на тему: "Доступ молоді до вищої освіти в Україні"
18.07.2018 10:56 Анонс головних тем «Голосу України»
18.07.2018 09:58 Комітет з питань бюджету підбив підсумки роботи за восьму сесію Верховної Ради України восьмого скликання
18.07.2018 08:53 У міжнародному аеропорту «Бориспіль» СБУ затримала пособника терористів
17.07.2018 20:58 Повідомлення стосовно інформації про ухвалення Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін до статей 165 та 166 Податкового кодексу України"
17.07.2018 18:58 Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко перебуває з робочим візитом у м. Вашингтон (США)
17.07.2018 18:38 Заява щодо проникнення тітушок до будівлі НАБУ
17.07.2018 17:53 У міжнародному аеропорту «Бориспіль» СБУ затримала пособника терористів
17.07.2018 17:51 На Житомирщині за матеріалами СБУ до п’яти років ув’язнення засуджено викритого на хабарі слідчого поліції
17.07.2018 16:53 Оголошено про підозру працівнику кримінальної поліції, викритому СБУ у Києві на збуті наркотиків
17.07.2018 15:53 Контрабанді – СТОП! На Одещині СБУ блокувала контрабанду цигарок з Придністров’я
17.07.2018 15:51 На Луганщині колишній бранець терористів надав СБУ свідчення про знущання в катівнях так званої «ЛНР» (відео)
17.07.2018 12:58 Про особистий прийом громадян головами комітетів, головами депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України під час роботи восьмої сесії
17.07.2018 11:53 На Дніпропетровщині СБУ блокувала незаконний збут зброї
17.07.2018 10:58 Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування під час восьмої сесії провів 12 засідань, на яких розглянуто 100 законопроектних, організаційних та контрольних питань
17.07.2018 09:38 Апеляційний суд залишив без змін рішення про арешт майна аеропорту «Одеса»
17.07.2018 07:48 Президент України зустрівся з Головнокомандувачем Збройними Силами США в Європі генералом Кертісом Скапаротті
16.07.2018 17:58 У Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки проведено слухання на тему: "Ядерна енергетика України - виклики та перспективи"
16.07.2018 15:58 Проблемні питання пенсійного забезпечення обговорено під час робочої зустрічі Першого заступника голови Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення С.Капліна з колишніми військовослужбовцями та особами, які проходили службу в правоохоронних органах
16.07.2018 15:53 На Харківщині СБУ блокувала контрабанду культурних цінностей до Росії (відео)
16.07.2018 14:58 Перший заступник Голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський та президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський представили в Європарламенті енергоміст "Україна - ЄС" та проект добудови ХАЕС
16.07.2018 14:53 На Харківщині СБУ блокувала контрабанду стероїдів
16.07.2018 13:58 Відбулося закриття ІІІ (Всеукраїнського) етапу гри «Джура – 2018: Наддніпрянська Січ»
16.07.2018 11:58 Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко разом з народним депутатом України Іриною Фріз відвідала з робочим візитом Донбас
16.07.2018 10:53 На Луганщині за матеріалами СБУ засуджено інформатора терористів