Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення провів слухання на тему: "Результати пенсійної реформи"

У заході взяли участь народні депутати, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, профспілок, громадських організацій.
Перший заступник голови Комітету Сергій Каплін, відкриваючи слухання, зазначив: 4,8 млн. українців у цьому році отримало підвищення пенсії на 200 грн., проте 57% отримуватимуть як і раніше пенсії у розмірі до двох тисяч гривень. «Важливо, щоб ми не жонглювали з термінами, - сказав він, звертаючись до представників Міністерства соціальної політики, - для нормальної людини підвищення це вдвічі-втричі, на 50%, а на 200 гривень - це подачка. Давайте з людьми говорити відверто, що називати підвищенням 200 гривень зараз, коли один препарат в аптеці в середньому коштує 150-200 грн. не можна і потрібно шукати білиш серйозні, кардинальні механізми зростання пенсій».
С.Каплін повідомив, що в бюджеті 2019 р. передбачено додатково 166,5 млрд. гривень на покриття дефіциту Пенсійного фонду. Але разом з тим зменшено обсяг фінансування субсидій на 22%. «Таке жонглювання з державними фінансами в частині соціальних видатків неприпустиме», - наголосив він, додавши, що підтримує позицію Президента України, який заявив, що не підпише бюджет, якщо у ньому не буде передбачено достатньо коштів для покриття видатків на субсидії для тих громадян, які реально цього потребують.
С.Каплін повідомив учасників слухань, що завдяки зусиллям членів Комітету вдалося відновити фінансування заробітних плат поштарів, які відмовлялися нести пенсії сільським пенсіонерам. За результатами зустрічей з Прем’єр-міністром, профільними керівництвом соціального блоку досягнуто домовленості щодо виділення у наступному році 500 млн. грн. на оплату праці 57 тисяч поштарок, які будуть доставляти пенсії частині з 12 млн. пенсіонерів.
С.Каплін також відзначив, що Комітет сьогодні турбують питання підвищення пенсій військовим пенсіонерам, яке досі не вирішено, а їх налічується близько 500 тисяч, а разом з родинами до 1,5 млн.
«Комітет також турбує питання виплати пенсій переселенцям і Комітет твердо стоятиме на позиції повернення коштів цим людям», - продовжив він.
Перший заступник голови Комітету запропонував учасникам слухань також обговорити питання стосовно можливостей і резервів, щоб виправити ситуацію з пенсійним забезпеченням. Однією з таких можливостей, за його словами є наповнення Фонду оплати праці. «Фонд оплати праці по собівартості продукції в країні складає 6-8%, що є безпрецедентно низькою цифрою. Людям реально не платять 2-3-4 зарплати. Людям можуть платити ці гроші. Це підтверджує те, що вдалося зробити на «Криворіжсталі». Ми хочемо мати партнером державу у боротьбі за кожну копійку, за кожну зарплату для простих українців по всій країні».
С.Каплін звернув особливу увагу на питання розбудови другого рівня пенсійного забезпечення - накопичувальної системи. «Ми усвідомлюємо чітко ризики, ми усвідомлюємо, що українські громадяни побоюються партнерства з державою, маючи негативний досвід після трагедії з вкладами Ощадбанку СРСР та приватизаційними сертифікатами. Ще за 27 років ні разу український громадянин з державою не заробив, тільки втратив, але цю практику потрібно колись виправляти і добиватися позитивних результатів.
Ми розуміємо, що в країні надзвичайно мало рентабельних дохідних майданчиків, де працювали б в середині країни гроші цих нових інститутів, які будуть створені після прийняття відповідного закону.
Ми розуміємо, що не розбудовано внутрішнього фінансового ринку, не існує фондового ринку, не існує фондової культури, надзвичайно великі проблеми в питання захисту корпоративних прав. Дуже важко у нестійкій, хаотичній економіці формувати збалансований стабільний портфель для майбутніх фінансових інститутів, є певні побоювання щодо виведення цих коштів за кордон, є застороги щодо участі іноземних учасників тощо.
Ми аналізували всі ці аспекти, всі ці побоювання, але створення таких інститутів відкриває для нас унікальні можливості для відносного фінансового суверенітету - ми зможемо фактично позичати у своїх громадян, ми зможемо відмовитися від невигідних умов світових кредитних організацій, ми зможемо запозичити і розвити в країні ключові фінансові практики у цій сфері», - зазначив він.

Учасники слухань у виступах зазначали, що проблеми функціонування системи пенсійного забезпечення, породжені демографічними, соціальними, економічними викликами. В українському суспільстві спостерігається динамічний процес старіння населення в результаті поступового збільшення середньої тривалості життя і скорочення народжуваності. За прогнозами частка людей похилого віку в структурі населення буде постійно збільшуватися. Економічний аспект старіння пов’язаний з забезпеченням фінансової стабільності української традиційної системи пенсійного забезпечення. В соціальному контексті найбільш актуальною стає проблема адекватності пенсійних виплат.
Промовці відзначали, що необхідність адаптувати пенсійну систему до довгострокових демографічних тенденцій, складна економічна ситуація в країні і, з іншого боку, вимога забезпечити належний рівень пенсійних виплат громадянам, які відповідали б їх очікуванням, зумовлює проведення подальших етапів пенсійної реформи.
«Пенсія залишається меншою ніж фактичний прожитковий мінімум, а співвідношення середньої зарплати та пенсії не відповідає соціальному орієнтиру. Рівень економічної активності для населення пенсійного віку залишається стабільним, що є ознакою необхідності пошуку додаткового доходу. Розмір пенсій все ще залишається недостатнім для забезпечення гідного рівня життя», - наголошували учасники слухань.
Промовці також зазначали, що проведена пенсійна реформа не відповідає очікуванням громадян в першу чергу тому, що вона не вирішила багатьох комплексних проблем пенсійної системи: низький рівень пенсійного забезпечення; відсутність належної диференціації розмірів пенсій в залежності від страхового стажу та розміру страхових внесків і, як наслідок, нівелювання основоположного страхового принципу пенсійного страхування; позбавлення громадян стимулу до сплати страхових внесків через відсутність належного зв’язку між сплаченими внесками та розміром пенсії тощо.
Учасники слухань висловили пропозиції, які будуть враховані в рекомендаціях Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Кабінету Міністрів, Міністерству соціальної політики, Пенсійному фонду України, Державній прикордонній службі України для розгляду та їх реалізації; Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Спільним представницьким органам сторони роботодавців та репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, комітетам Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності для врахування в роботі.
Верховна Рада України
Для добавления комментария пожалуйста авторизируйтесь или зарегистрируйтесь.